Jeśli dom był ubezpieczony trzeba zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem. Dobrze jest zaraz po stwierdzeniu szkody skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, co będzie wymagane podczas domagania się odszkodowania. Warto wiedzieć, że za koszty poniesione przy tym zabezpieczaniu, można domagać się zwrotu od ubezpieczyciela. Oznacza to, że powinniśmy posiadać rachunek za materiały użyte do zabezpieczenia oraz rachunek od osoby, która wykonała tę usługę. Te rachunki będą stanowić podstawę zwrotów kosztów przez ubezpieczyciela.
Z usuwaniem zniszczeń nie trzeba czekać do przyjazdu rzeczoznawcy. Wystarczy wykonać zdjęcia i spisać, co zostało zniszczone. Im więcej fotografii i to jak najbardziej szczegółowych, które pokazują skalę szkód tym mniejsze będzie ryzyko kwestionowania ich przez ubezpieczyciela. Warto też zgromadzić w jednym miejscu zdemontowane elementy, aby rzeczoznawca mógł je później obejrzeć.
Warto przed przyjęciem proponowanej przez ubezpieczyciela kwoty skontaktować się wcześniej z wykonawcą prac remontowych i ustalić z nim, najlepiej pisemnie, kosztorys prac. Pamiętaj, jeśli ugoda zaproponowana przez ubezpieczyciela nie spełnia twoich wymagań, zaproponuj własną. Jeśli kwota odszkodowania jest za mała można też złożyć reklamację.
W przypadku szkód spowodowanych przez wichurę samorządy również uruchamiają pomoc dla poszkodowanych.
Poprzednia
Następna