Swoją wyprawę rozpoczęli wczesnym rankiem i najpierw udali się do Biskupina, gdzie zwiedzili Rezerwat Archeologiczny. Mogli zobaczyć, jak żyli dawni Słowianie, gdzie mieszkali, jakich narzędzi i przedmiotów używali, jak wyglądały mury obronne osady.
Następnie pojechali do pierwszej stolicy Polski, aby zobaczyć katedrę oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Pani przewodnik w interesujący sposób przekazała dzieciom wiele cennych informacji historycznych. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: ilu królów koronowanych było w Gnieźnie, kiedy miasto odwiedził Papież Jan Paweł II, dlaczego katedra jest zbudowana na wzór kościołów koronacyjnych oraz czy „złote drzwi” naprawdę były zrobione ze złota.
Klasy ósme w ramach tego projektu udały się do stolicy Wielkopolski. Uczniowie odwiedzili miejsca upamiętniające ważne wydarzenia w historii naszego regionu. Mieli okazję zwiedzić Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Muzealne wnętrza przeniosły młodzież w realia lat 50. XX wieku, a fotografie i informacje przekazane przez panią przewodnik przybliżyły wydarzenia tamtych dni oraz ich konsekwencje. Następnie uczniowie przeszli pod Pomnik Ofiar Czerwca 1956.
Kolejnym punktem było Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Tu uczniowie obejrzeli ekspozycję przedstawiającą historię wydarzenia, które w dużym stopniu przyczyniło się do utrzymania niepodległości naszego kraju w 1918 roku. Podziwiali zbiory obejmujące materiały ikonograficzne, dokumenty, umundurowanie, militaria, sztandary i odznaczenia.
Ostatnim punktem wycieczki był spacer po śródmieściu z panią przewodnik, która w interesujący sposób przedstawiła historię związaną z pięknymi kamienicami oraz poznańskim Królewskim Zamkiem.
Poprzednia
Następna